
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Standard Circular Connector |
| RoHS: | YES |
| Product: | Connectors |
| Number of Positions: | 19 Position |
| Contact Gender: | Socket (Female) |
| Shell Size: | 14 |
| Mounting Style: | Cable |
| Termination Style: | Crimp |
| Accessory Type: | Plug |
| Diameter: | 30.6 mm |
| IP Rating: | IP67, IP69k |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Amphenol SINE Systems |
| Current Rating: | 5 A, 7.5 A |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Gender: | Female |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Length: | 37.5 mm |
| Mounting Angle: | Straight |
| Product Type: | Standard Circular Connector |
| Shell Style: | Plug |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Subcategory: | Circular Connectors |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Wire Gauge: | 30 AWG to 20 AWG |