
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | RT-375-3/4-X |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Cables, Wires - Management, Heat Shrink Tubing |
| Base Product Number | RT-375 |
| Type | Tubing, Flexible |
| Shrinkage Ratio | 2 to 1 |
| Length | 246.1' (75.0m) |
| Inner Diameter - Supplied | 0.750" (19.05mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.375" (9.53mm) |
| Recovered Wall Thickness | 0.017" (0.43mm) |
| Material | Fluoropolymer, Irradiated |
| Features | Chemical Resistant, Flame Retardant |
| Color | Clear |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Shrink Temperature | 125°C |