
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | NBN40-L2-E0-V1 |
| Manufacturer | Pepperl Fuchs |
| Category | Industrial Automation and Controls, Industrial Sensors, Proximity Sensors - Industrial |
| Sensor Type | Inductive |
| Sensing Distance | 1.575" (40mm) |
| Output Type | NPN-NO, 3-Wire |
| Shielding | Unshielded |
| Material - Body | Polyamide (PA) |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |
| Termination Style | Connector |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Ingress Protection | IP68, IP69K |
| Indicator | LED |
| Package / Case | Module |