
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | NA2-N20 |
| Manufacturer | Panasonic/Sunx |
| Category | Industrial Automation and Controls, Industrial Sensors, Photoelectric, Industrial |
| Base Product Number | NA2-N2 |
| Sensing Method | Through-Beam |
| Sensing Distance | 14.961" (380mm) |
| Voltage - Supply | 12V ~ 24V |
| Response Time | 10ms |
| Output Configuration | NPN - Open Collector |
| Light Source | Infrared (950nm) |
| Connection Method | Cable |
| Ingress Protection | IP40 |
| Cable Length | 118.10" (3m) |
| Operating Temperature | -10°C ~ 55°C |