
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | GL5-Y/28A/115 |
| Manufacturer | Pepperl Fuchs |
| Category | Industrial Automation and Controls, Industrial Sensors, Photoelectric, Industrial |
| Sensing Method | Optical |
| Sensing Distance | 0.197" (5mm) |
| Voltage - Supply | 5V ~ 24V |
| Response Time | 40µs, 80µs |
| Output Configuration | Dark-ON/Light-ON |
| Light Source | Infrared (940nm) |
| Connection Method | Cable |
| Ingress Protection | IP50 |
| Cable Length | 78.74" (2m) |
| Adjustment Type | Fixed |
| Operating Temperature | -25°C ~ 55°C |