
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | F3SG-4RA0560-14 |
| Manufacturer | OMRON Industrial Automation |
| Category | Industrial Automation and Controls, Machine Safety, Light Curtains |
| Base Product Number | F3SG-4R |
| Protection | Finger |
| Detection Capability | 14mm |
| Protective Height | 560mm |
| Number of Beams | 55 |
| Beam Pitch | 10mm |
| Operating Range | 0.3m ~ 10.0m |
| Features | Blanking, Muting Function |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Operating Temperature | -10°C ~ 55°C |
| Voltage - Supply | 24VDC |