
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | E3ZM-LS86H |
| Manufacturer | OMRON Industrial Automation |
| Category | Industrial Automation and Controls, Industrial Sensors, Photoelectric, Industrial |
| Base Product Number | E3ZM-LS86 |
| Sensing Method | Reflective, Background Suppression |
| Sensing Distance | 0.394" ~ 3.937" (10mm ~ 100mm) ADJ |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |
| Response Time | 1ms |
| Output Configuration | PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable |
| Light Source | Red (650nm) |
| Connection Method | Connector |
| Ingress Protection | IEC IP67 |
| Operating Temperature | -25°C ~ 55°C |