
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 936201-1 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Rectangular Connectors, Rectangular Connector Housings |
| Base Product Number | 936201 |
| Connector Type | Plug |
| Contact Type | Female Socket |
| Number of Positions | 16 |
| Pitch | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Contact Termination | Crimp |
| Fastening Type | Latch Lock |
| Color | Natural |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |