
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 284716-3 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Rectangular Connectors, Rectangular Connector Housings |
| Base Product Number | 284716 |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Tab |
| Number of Positions | 6 |
| Pitch | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 0.157" (4.00mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Contact Termination | Crimp |
| Color | Brown |
| Features | Sealed |
| Insulation Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled |
| Operating Temperature | -40°C ~ 140°C |