
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 2822344-1 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Rectangular Connectors, Rectangular Connector Housings |
| Base Product Number | 2822344 |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Tab |
| Number of Positions | 7 |
| Pitch | 0.094" (2.40mm) |
| Number of Rows | 3 |
| Row Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Contact Termination | Crimp |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Color | Green |
| Features | Sealed |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |