
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 175967-2 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Rectangular Connectors, Rectangular Connector Housings |
| Base Product Number | 175967 |
| Connector Type | Plug |
| Contact Type | Female Socket |
| Number of Positions | 20 |
| Pitch | 0.098" (2.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 0.205" (5.20mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Contact Termination | Crimp |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Color | Black |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |