
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 1473413-1 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Rectangular Connectors, Rectangular Connector Housings |
| Base Product Number | 1473413 |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Tab |
| Number of Positions | 24 |
| Pitch | 0.087" (2.20mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 0.118" (3.00mm) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Contact Termination | Crimp |
| Color | Natural |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |