
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 1452410-1 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Card Edge Connectors, Edgeboard Connectors |
| Base Product Number | 333-014 |
| Card Type | Non Specified - Single Edge |
| Gender | Female |
| Number of Positions/Bay/Row | 14 |
| Number of Positions | 14 |
| Card Thickness | 0.054" ~ 0.070" (1.37mm ~ 1.78mm) |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch | 0.156" (3.96mm) |
| Read Out | Single |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 10.0μin (0.25μm) |
| Contact Type | Cantilever |
| Color | Green |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |