
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 1318917-2 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Rectangular Connectors, Rectangular Connector Housings |
| Base Product Number | 1318917 |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Female Socket |
| Number of Positions | 24 |
| Pitch | 0.087" (2.20mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 0.232" (5.90mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Contact Termination | Crimp |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Color | Black |
| Features | Terminal Position Lock (TPA) |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |