
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 1-967624-1 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Rectangular Connectors, Rectangular Connector Housings |
| Base Product Number | 967624 |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Female Socket |
| Number of Positions | 18 |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Number of Rows | 3 |
| Row Spacing | 0.217" (5.51mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Contact Termination | Crimp |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Color | Gray |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Operating Temperature | -30°C ~ 100°C |