
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 1-1564526-1 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Rectangular Connectors, Rectangular Connector Housings |
| Base Product Number | 1564526 |
| Connector Type | Plug |
| Contact Type | Tab |
| Number of Positions | 18 |
| Pitch | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 0.236" (6.00mm) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Contact Termination | Crimp |
| Fastening Type | Slide-On |
| Color | Black |
| Features | Mounting Flange, Sealed |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Operating Temperature | -40°C ~ 140°C |