
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | DT15-12PA |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Rectangular Connectors, Headers, Male Pins |
| Base Product Number | DT15 |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.175" (4.44mm) |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Contact Length - Post | 0.122" (3.10mm) |
| Insulation Height | 1.185" (30.10mm) |
| Contact Shape | Circular |
| Contact Finish - Mating | Nickel |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled |
| Features | Mounting Flange |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Insulation Color | Gray |
| Voltage Rating | 250VDC |