
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | DRC26-60S06 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Rectangular Connectors, Rectangular Connector Housings |
| Base Product Number | DRC26 |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Female Socket |
| Number of Positions | 60 |
| Pitch | 0.174" (4.42mm) |
| Number of Rows | 6 |
| Row Spacing | 0.173" (4.40mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Contact Termination | Crimp |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Color | Black |
| Features | IP68 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |