
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | C4C-SA06030A10000 |
| Manufacturer | Sick Optic Electronic |
| Category | Industrial Automation and Controls, Machine Safety, Light Curtains |
| Base Product Number | C4C-SA |
| Protection | Hand/Arm |
| Detection Capability | 30mm |
| Protective Height | 600mm |
| Operating Range | 0 ~ 15.0m |
| Features | Transmitter Only |
| Ingress Protection | IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Operating Temperature | -30°C ~ 55°C |
| Voltage - Supply | 24VDC |