
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | ATV630U75N4 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Category | Motors, Actuators, Solenoids and Drivers, Variable Frequency Drives (VFDs) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Number of Motors | 1 |
| Voltage - Load | 380 ~ 480V |
| Current - Output | 16.5A |
| Wattage - Load | 7500 W |
| Voltage - Supply | 380 ~ 480VAC |
| Interface | Ethernet, Modbus Serial, Modbus TCP, RS-485 |
| Operating Temperature | -15°C ~ 60°C |
| Ingress Protection | IP21 |
| Approval Agency | ATEX, CE, CSA, DNV-GL, TUV, UL |