
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | ATV340D18N4 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Category | Motors, Actuators, Solenoids and Drivers, Variable Frequency Drives (VFDs) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Number of Motors | 1 |
| Voltage - Load | 380 ~ 480V |
| Current - Output | 46A |
| Wattage - Load | 18000 W |
| Interface | EtherCat, RS-485 |
| Operating Temperature | -15°C ~ 60°C |