
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Amphenol | |
| Product Category: | Automotive Connectors |
| RoHS: | YES |
| Connectors | |
| 4 Position | |
| Socket (Female) | |
| Cable Mount / Free Hanging | |
| Crimp | |
| 20 AWG | |
| 14 AWG | |
| Gray | |
| SR01/02 | |
| AT Series | |
| Box | |
| Brand: | Amphenol SINE Systems |
| Contact Type: | Socket (Female) |
| Current Rating: | 13 A |
| Height: | 19.9 mm |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Ingress Protection: | IP68, IP69K |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Length: | 43.4 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Mounting Angle: | Straight |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Product Type: | Automotive Connectors |
| 800 | |
| Subcategory: | Automotive Connectors |
| Type: | Plug |
| Width: | 21 mm |
| Wire Gauge Range: | 14 AWG to 20 AWG |