
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Circular DIN Connectors |
| Product: | Connectors |
| Standard: | DIN |
| Number of Contacts: | 12 Contact |
| Contact Gender: | Socket (Female) |
| Shell Style: | Receptacle |
| Contact Plating: | Silver |
| Mounting Style: | Cable Mount |
| Termination Style: | Solder |
| Current Rating: | 3 A |
| Voltage Rating: | 150 V |
| IP Rating: | IP40 |
| Series: | C091 A |
| Family: | C091A |
| Packaging: | Box |
| Brand: | Amphenol Tuchel |
| Cable Diameter: | 4 mm to 6 mm |
| Mounting Angle: | Straight |
| Product Type: | Circular DIN Connectors |
| Shell Plating: | Nickel |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Subcategory: | Circular Connectors |
| Tradename: | C091 |
| Wire Gauge: | 24 AWG |
| Part # Aliases: | T 3636 001 U |
| Unit Weight: | 1.445880 oz |