
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Circular MIL Spec Connector |
| RoHS: | N |
| Number of Positions: | 19 Position |
| Contact Gender: | Socket (Female) |
| Insert Arrangement: | 14-19 |
| Product: | Plugs |
| Shell Size: | 14 |
| Shell Style: | Straight |
| MIL Type: | MIL-DTL-26482 I |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Style: | Cable |
| Current Rating: | 7.5 A |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Brand: | Amphenol Industrial |
| Mating Style: | Bayonet |
| Mounting Angle: | Straight |
| Product Type: | Circular MIL Spec Connector |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Plating: | Olive Drab Cadmium |
| Factory Pack Quantity: | 28 |
| Subcategory: | Circular Connectors |
| Voltage Rating: | 600 V |
| Part # Aliases: | 71-148614-19S |
| Unit Weight: | 1 oz |