
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Heavy Duty Power Connectors |
| Series: | 40 |
| Product: | Plugs |
| Current Rating: | 40 A |
| Number of Positions: | 4 Position |
| Termination Style: | Crimp |
| Voltage Rating: | 1 kVDC |
| Insert / Contact Gender: | Socket (Female) |
| Wire Gauge Max: | 10 AWG |
| IP Rating: | IP67 |
| Tradename: | RADSOK |
| Brand: | Amphenol Technical Products |
| For Use With: | PowerLok Series |
| Housing Gender: | Male |
| Mounting Style: | Cable |
| Pitch: | 4 mm |
| Product Type: | Heavy Duty Power Connectors |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Subcategory: | Power Connectors |
| Part # Aliases: | AC-HA002984 |
| Unit Weight: | 3.683366 oz |