
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Heavy Duty Power Connectors |
| Product: | Connectors |
| Current Rating: | 60 A |
| Number of Positions: | 2 Position |
| Termination Style: | Crimp |
| Voltage Rating: | 1 kV |
| IP Rating: | IP67 |
| Brand: | Amphenol Industrial |
| Contact Gender: | Socket (Female) |
| Housing Color: | Orange |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Mounting Angle: | Straight |
| Mounting Style: | Panel |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Pitch: | 4 mm |
| Product Type: | Heavy Duty Power Connectors |
| Subcategory: | Power Connectors |
| Part # Aliases: | AC-HAOO1085 |
| Unit Weight: | 4.220706 oz |
| Subcategory: | Automotive Connectors |
| Type: | 4-Way |
| Wire Gauge Range: | 14 AWG to 20 AWG |
| Unit Weight: | 0.339625 oz |