
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Circular MIL Spec Connector |
| Number of Positions: | 24 Position |
| Contact Gender: | Socket (Female) |
| Insert Arrangement: | 24-28 |
| Product: | Receptacles |
| Shell Size: | 24 |
| Shell Style: | Box Mount |
| MIL Type: | MIL-DTL-5015 |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Style: | Panel |
| Current Rating: | 13 A |
| Contact Plating: | Silver |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Series: | MS 5015 |
| Brand: | Amphenol Industrial |
| Mating Style: | Threaded |
| Mounting Angle: | Straight |
| Product Type: | Circular MIL Spec Connector |
| Qualification: | EREL |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Plating: | Olive Drab Zinc |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Subcategory: | Circular Connectors |
| Tradename: | 5015 |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Wire Gauge: | 22 AWG to 16 AWG |
| Part # Aliases: | 61-168224-28S MS31O2A24-28S U61-168224-28S |
| Unit Weight: | 3 oz |