
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Circular Metric Connectors |
| Product Type: | Circular Metric Connectors |
| Number of Contacts: | 12 Contact |
| Thread Size: | M23 |
| Termination Style: | Crimp |
| Current Rating: | 15 A |
| Voltage Rating: | 160 V |
| IP Rating: | IP67 |
| Series: | M23 A |
| Body Style: | Straight |
| Brand: | Amphenol SINE Systems |
| Contact Gender: | With Pin Contacts |
| Contact Plating: | Gold |
| Housing Material: | Zinc |
| Locking Mechanism: | Screw Locking |
| Mounting Style: | In-Line |
| Product: | Couplers |
| Shell Style: | Plug, Receptacle |
| Factory Pack Quantity: | 5 |
| Subcategory: | Circular Connectors |
| Tradename: | MotionGrade |
| Type: | Straight |
| Unit Weight: | 4.220706 oz |