
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Standard Circular Connector |
| Product: | Connectors |
| Contact Gender: | Pin (Male) |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Termination Style: | Solder Cup |
| IP Rating: | IP68 |
| Brand: | Amphenol LTW |
| Current Rating: | 1.5 A |
| Housing Gender: | Male |
| Mating Style: | Threaded |
| Product Type: | Standard Circular Connector |
| Factory Pack Quantity: | 10 |
| Subcategory: | Circular Connectors |
| Thread Size: | PG9 |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Mating Part Number: | AT04-12PAx |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Mounting Angle: | Straight |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Product Type: | Automotive Connectors |
| Factory Pack Quantity: | 105 |
| Subcategory: | Automotive Connectors |
| Type: | 6-Way |
| Wire Gauge Range: | 14 AWG to 20 AWG |
| Unit Weight: | 0.601724 oz |