
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Automotive Connectors |
| RoHS: | YES |
| Product: | Connectors |
| Number of Positions: | 35 Position |
| Gender: | Receptacle (Female) |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Termination Style: | Crimp |
| Wire Gauge Min: | 22 AWG |
| Wire Gauge Max: | 14 AWG |
| Brand: | Amphenol PCD Shenzhen |
| Contact Type: | Stamped |
| Current Rating: | 13 A |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | Automotive Connectors |
| Factory Pack Quantity: | 140 |
| Subcategory: | Automotive Connectors |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Mounting Angle: | Straight |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Product Type: | Automotive Connectors |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Subcategory: | Automotive Connectors |
| Width: | 25.4 mm |
| Unit Weight: | 0.590662 oz |