
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Automotive Connectors |
| RoHS: | YES |
| Product: | Connectors |
| Number of Positions: | 2 Position |
| Gender: | Plug (Male) |
| Mounting Style: | Cable Mount / Free Hanging |
| Termination Style: | Crimp |
| Color: | Orange |
| Brand: | Amphenol Industrial |
| Current Rating: | 70 A |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Ingress Protection: | IP67, IP69K |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Mounting Angle: | Straight |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Product Type: | Automotive Connectors |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Subcategory: | Automotive Connectors |
| Voltage Rating: | 800 VAC |
| Part # Aliases: | C10-738026-2ZS3 |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Wire Gauge: | 30 AWG to 20 AWG |
| Unit Weight: | 0.660053 oz |