
| Amphenol | |
| Product Category: | Automotive Connectors |
| RoHS: | Details |
| Connectors | |
| 18 Position | |
| Receptacle (RP - Male) | |
| Cable Mount / Free Hanging | |
| Crimp | |
| 20 AWG | |
| 14 AWG | |
| Gray | |
| ATV | |
| Bulk | |
| Brand: | Amphenol SINE Systems |
| Contact Gender: | Without Pin Contacts |
| Contact Type: | Pin |
| Current Rating: | 13 A |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Ingress Protection: | IP67, IP69K |
| Insulation: | Insulated |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Mating Gender: | Plug |
| Mating Part Number: | ATV06-18SA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Mounting Angle: | Straight |
| Number of Rows: | 3 Row |
| Product Type: | Automotive Connectors |
| 25 | |
| Subcategory: | Automotive Connectors |
| Type: | 18-Way |
| Wire Gauge Range: | 14 AWG to 20 AWG |
| Unit Weight: | 53.583 g |