
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Amphenol | |
| Product Category: | Automotive Connectors |
| RoHS: | YES |
| Connectors | |
| 2 Position | |
| Receptacle (RP - Male) | |
| Mounting Flange | |
| Crimp | |
| 20 AWG | |
| 14 AWG | |
| Gray | |
| AT | |
| PanelMate | |
| Brand: | Amphenol SINE Systems |
| Contact Gender: | Without Pin Contacts |
| Contact Type: | Pin |
| Current Rating: | 13 A |
| Dimensions: | 40.5 mm x 31.8 mm |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Insulation: | Insulated |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Length: | 40.5 mm |
| Mating Gender: | Plug |
| Mating Part Number: | AT06-2Sx |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Mounting Angle: | Straight |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Product Type: | Automotive Connectors |
| 50 | |
| Subcategory: | Automotive Connectors |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Width: | 31.8 mm |
| Wire Gauge Range: | 14 AWG to 20 AWG |
| Part # Aliases: | 04-2P-L012 |
| Unit Weight: | 14.259 g |