
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Automotive Connectors |
| Product: | Connectors |
| Number of Positions: | 8 Position |
| Gender: | Receptacle (RP - Male) |
| Mounting Style: | Mounting Flange |
| Termination Style: | Crimp |
| Wire Gauge Min: | 20 AWG |
| Wire Gauge Max: | 14 AWG |
| Series: | AT |
| Tradename: | PanelMate |
| Brand: | Amphenol SINE Systems |
| Contact Gender: | Without Pin Contacts |
| Contact Type: | Pin (Male) |
| Current Rating: | 13 A |
| Dimensions: | 55 mm x 35.5 mm x 45.7 mm |
| Height: | 45.7 mm |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Insulation: | Insulated |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Length: | 55 mm |
| Mating Gender: | Plug |
| Mating Part Number: | AT06-08SXx |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Mounting Angle: | Straight |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Product Type: | Automotive Connectors |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Subcategory: | Automotive Connectors |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Width: | 35.5 mm |
| Wire Gauge Range: | 14 AWG to 20 AWG |
| Part # Aliases: | 04-08PA-L012 |
| Unit Weight: | 1.104741 oz |