
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 953264-2 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Rectangular Connectors, Headers, Male Pins |
| Base Product Number | 953264 |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions | 18 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Contact Length - Post | 0.114" (2.90mm) |
| Insulation Height | 0.835" (21.21mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Material | Polyethylene Terephthalate (PET), Glass Filled |
| Features | Board Guide, Board Lock |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Insulation Color | Black |