
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 828801-4 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Rectangular Connectors, Headers, Male Pins |
| Base Product Number | 828801 |
| Connector Type | Plug |
| Contact Type | Tab |
| Pitch - Mating | 0.197" (5.00mm) |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.197" (5.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Contact Length - Mating | 0.366" (9.30mm) |
| Contact Length - Post | 0.138" (3.50mm) |
| Insulation Height | 0.748" (19.00mm) |
| Contact Shape | Rectangular |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Features | Mounting Flange |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Insulation Color | Black |