
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 826469-5 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Rectangular Connectors, Headers, Male Pins |
| Base Product Number | 826469 |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Board or Cable |
| Shrouding | Shrouded - 2 Wall |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Insulation Height | 0.394" (10.00mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.90μin (0.099μm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Black |