
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 776495-1 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Rectangular Connectors, Rectangular Connector Housings |
| Base Product Number | 776495 |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Male Pin |
| Number of Positions | 8 |
| Pitch | 0.177" (4.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 0.209" (5.30mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Contact Termination | Crimp |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Color | Black |
| Insulation Material | Thermoplastic, Glass Filled |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |