

| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer: | Siemens |
| Product Category: | I/O Modules |
| RoHS: | YES |
| Product: | Digital Input Modules |
| Input Voltage: | 24 VDC |
| Input Current: | 50 mA |
| Output Voltage: | 19.2 V to 28.8 V |
| Output Current: | 700 mA |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Brand: | Siemens |
| Isolation: | Isolated |
| Maximum Operating Temperature: | + 50 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Unit Weight: | 1.263999 oz |