
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 63518-1 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Terminals, Ring Connectors |
| Base Product Number | 63518 |
| Terminal Type | Flat Sided |
| Thickness | 0.020" (0.51mm) |
| Width - Outer Edges | 0.240" (6.10mm) |
| Length - Overall | 0.833" (21.16mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 14-18 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Tin |