
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 61794-4 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Terminals, Ring Connectors |
| Base Product Number | 61794 |
| Terminal Type | Circular |
| Stud/Tab Size | 8 Stud |
| Thickness | 0.025" (0.64mm) |
| Width - Outer Edges | 0.370" (9.40mm) |
| Length - Overall | 0.772" (19.61mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 14-18 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Features | Inner Teeth, Serrated Termination |
| Contact Material | Brass |