
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 60249-1 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Terminals, Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Base Product Number | 60249 |
| Terminal Type | Standard |
| Gender | Female |
| Tab Width | 0.250" (6.35mm) |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) |
| Tab Length | 0.305" (7.75mm) |
| Length - Overall | 0.750" (19.05mm) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 12-16 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Contact Material | Brass |