
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 292132-7 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Rectangular Connectors, Headers, Male Pins |
| Base Product Number | 292132 |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Contact Length - Mating | 0.165" (4.20mm) |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Overall Contact Length | 0.358" (9.09mm) |
| Insulation Height | 0.268" (6.80mm) |
| Contact Shape | Circular |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Natural |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Voltage Rating | 125VAC |