
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 150699-2 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Connectors, Interconnects, Terminals, Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Base Product Number | 150699 |
| Terminal Type | Angled - 90°, Flag |
| Gender | Female |
| Tab Width | 0.187" (4.75mm) |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) |
| Tab Length | 0.250" (6.35mm) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 16-20 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Tin |