
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 1415898-6 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Relays, Power Relays, Over 2 Amps |
| Base Product Number | 1415898 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current) | 16 A |
| Switching Voltage | 400VAC - Max |
| Load - Max Switching | 6400VA |
| Coil Current | 27.1 mA |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Termination Style | PC Pin |
| Coil Insulation | Class F |
| Must Operate Voltage | 16.8 VDC |
| Must Release Voltage | 13.2 VDC |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO), Tungsten (W) |
| Approval Agency | CQC, CSA, cURus, VDE |
| Relay Type | General Purpose |