
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 1-1618276-2 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Relays, Power Relays, Over 2 Amps |
| Base Product Number | K61A8 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Coil Voltage | 26.5VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current) | 10 A |
| Coil Current | 212 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Termination Style | Solder Turret |
| Must Operate Voltage | 18 VDC |
| Must Release Voltage | 10 VDC |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 15 ms |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Relay Type | General Purpose |