
| Specifications | |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer Product Number | 09370030301 |
| Manufacturer | Harting Connector |
| Category | Connectors, Interconnects, Heavy Duty Connectors, Heavy Duty Connector Housings, Hoods, Bases |
| Base Product Number | 09370030 |
| Connector Type | Base - Panel Mount |
| Style | Bottom Entry |
| Size | 3A |
| Lock Location | Locking Clip (1) on Base Bottom |
| Size / Dimension | 1.102" L x 1.575" W x 0.984" H (28.00mm x 40.00mm x 25.00mm) |
| Housing Color | Black |
| Ingress Protection | IP44 |
| Housing Material | Zinc, Die Cast |
| Housing Finish | Epoxy Powder Paint |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |